KUI LOODI MAAILM JA TAEVASSE KINNITATI TÄHTI, SIIS LUBATI CHOW CHOW´L MAHA KUKKUNUD TAEVASINA LIMPSIDA. NII SAIGI CHOW ENDALE ILUSA SINISE KEELE.

KUTSIKANA NAGU KARU, ISELOOMULT NAGU VÄÄRIKAS KASS, AGA TÄISKASVANUD KOERANA PEAAEGU LÕVI - SEE ONGI CHOW CHOW !


FCI rühm 5, Spitsilaadsed ja algupärased tõud, alarühm 5
Aasia spitsid ja sugulastõud


Tõu ajalugu


Teadlased on erinevatel seisukohtadel, kust on pärit selline tõug nagu chow chow. Ühtede arvates on ta pärit Hiinast, kust on teada, et juba 3000 aastat tagasi peeti seal sellised karvaseid seltsilisi. Teised arvavad, et chow chow on pärit arktilistelt aladelt ja sealt liikunud edasi Mongooliasse, Siberisse ja Hiinasse.
Chow chow`d peetakse kindlalt üheks kõige vanemaks koeratõuks maailmas, ajaloolased on leidnud kroonikatest, et juba 11.sajandil e.m.a. on kirjeldatud "Tatarikoera", kes on "suur ja pikakarvaline, sirgete tagajalgade ja sinise keelega". Esimene teade, mis Euroopasse selliste koerte kohata tuli, oli Marco Pololt, kes neid loomi oma reisikirjeldustes mainis.
18. sajandil läksid Inglismaal ja Prantsusmaal moodi idapärased asjad, vaimustuti Hiina portselanist, ehetest ja maalidest. Selle vaimustuse ajal, 18. sajandi lõpul jõudsid Inglismaale ka esimesed chow chow`d, kes toodi Hiinast Inglismaale meremeeste poolt. On teada, et aastal 1865 kingiti kuninganna Victoriale chow chow, kes elas koos paljude teiste Tema Majesteedi suurte lemmikutega (nende hulgas oli palju skye terjereid). Räägitakse isegi legendi, et kuningannale olevat chow chow kutsikad nii väga meeldinud, et tema rätsepad olevat talle õmmelnud chow-kujulise mänguasja, mis nägi välja nagu väike karuke. Chow chow`d olevatki ka karukoeraks kutsutud. Tõukoerana hakati teda esitlema aastast 1879, mil esimene chow chow registreeriti Inglismaal näitusele. Tõug tunnustati Inglise Kennelklubi poolt aastal 1894.

Tõu iseloomustus

Chow chow sobib inimesele, kes armastab rahu ja tasakaalukust. Ta pole sportlik ei õues ega toas, chow chow liigutused on rahulikud ja võrreldes paljude teiste koertega aeglased, kuid vaatamata oma rahulikkusele ja näivale aeglusele on ta väga hea ja kiiresti reageeriv valvekoer. Tõus on suhteliselt palju põikpäisust. Chow chow mäletab väga hästi kõiki käsklusi, mida te talle olete õpetanud, kuid täidab vaid neid, mida ise vajalikuks peab. Chow chow on juba 5-nädalase kutsikana eriti puhtustpidav. Kui talle antakse võimalus väljas käia, ei ole kodu puhtana hoidmisega mingit muret.
Kutsikana ei näri chow chow mööblit ega jalanõusid, ei tiri tapeeti seinast ega lõhu teie äraolekul korteriust. Ta pigem magab. Kutsikat peab väiksest peale harjutama küünte lõikamise, kammimise ning pesemisega. Neid protseduure tehes peab ise olema kannatlik, rahulik ning järjekindel, mitte lubama kutsikal näiteks minema joosta. Oma karvkatet hoiavad nad hoolega, chow chow ei taha minna pori sisse, veelompi ega märja rohu peale. Vihma korral jääb ta pigem tuppa ja veekogu ääres pigem kaldale (alati on muidugi erandeid). Õues liikudes lähevad nad poriloikudest kaarega mööda ja ka lamamiseks valivad kuiva koha.
Korteris elav chow chow ei hinda voodit vaid jahedat põrandat. Tema rahulik iseloom korvab kasuka paksuse. Chow chow`le ei meeldi esmakohtumised kus teine osapool on liiga pealetükkiv. Talle peab andma aega uue inimese, looma või olukorraga tutvumiseks. Tüdinedes seltskonnast ta lihtsalt eemaldub, valides koha, kust tal on täielik ülevaade olukorrast. Talle on loomuomane olla pisut umbusklik.
Chow chow`l on hea mälu. Kui talle on kellegi poolt liiga tehtud, mäletab ta seda eluaeg. Kui see on inimene, satub ta koera täieliku põlguse objektiks, kui see on loom, vaatab chow chow temast uhkelt mööda. Tegelikult on chow chow loomult sõbralik ja kui talle anda aega olukorraga tuvuda, on ta oma kohmaka kehaga päris vahva mängukaaslane nii teistele koertele kui oma pere lastele.
Chow chow juures saavutab heaga rohkem kui halvaga. Ta soovib, et teda austataks ning vastab teile kindlasti samaga. Ta on äärmiselt truu ning oma peremehesse kiindunud. Võttes endale sõbraks chow chow, võiks peremees arvestada, et tema äraolekul (nt. puhkused, komandeering) võib tema lemmik hakata end närviliselt kratsima ja isegi loobuda söögist. Hästikasvatatud chow chow peab olema iseseisev, sõbralik, võõraste suhtes umbusklik, kuid mitte agressiivne - sobiv nii valve- kui seltsikoeraks. Nende nn. `norskamine` väljendab nende rahulolu või seda, et neile miski ei meeldi.

Chow chow`d elavad kuni 14-aastaseks, nad on päris hea tervisega. Levinuimaks tervisehädaks võib olla silmalau keere, nahal esinev allergia ning tagajalgade omapära tõttu puusaliigeste düsplaasia või nõrgad sidemed. Tõustandard Chow chow on välimuselt hästi harmooniline, kompaktse kere ning tugeva ja jõulise luustikuga, lõvitaolise üldise olemisega. Talle on iseloomulik jäigalt puine liikumisviis. Chow käpad on ümarad ja kassikäpa taolised, hästi varvastele toetuvad. Esi- ja tagajalad liiguvad omavahel paralleelselt ja otse ettesuunas. Saba hoiab tugevalt selja peal. Chow chow`dele on iseloomulik sinkjasmust, ilma roosade täppideta, keel. Neil peab olema käärhambumus. Koon on lühike ja lai, mokad hästi täidetud ning tumedad (kreemidel, cinnamonikarva ja sinistel lubatud ka heledamad). Ninapeegel on suur ja lai, musta värvi, välja arvatud kreemjad või valged chow chow`d, kelle ninapeegel võib olla heledam, ning sinised ja cinnamonikarva, kelle ninapeegel on vastavat värvi. Silmad on keskmise suurusega, mandlikujulised, läbitungiva pilguga. Kõrvad on väikesed ja paksud, püstised, otsad ümarikud, silmade kohalt kergelt ettepoole suunatud, mis annab neile iseloomuliku pisut tõreda ilme.

Chow chow`sid on nii pika- kui lühikarvalisi, karvkatte värvidena on lubatud must, sinine, punane, hirvepunane (cinnamon), kreemjas või valge. Pealiskarv on tihe ja püstine, pigem karmi tekstuuriga, aluskarv pehme ja paks. Pikakarvalistel chow chow`del on selgesti eralduv lakk ja tagaosas ning esikäppadel nn.püksid ja sokid. Turjakõrgus on isastel 48-56 cm, emastel 46-51 cm.
Chow chow on koer, kelle iseloom on kui õilsal lõvil ja keel nagu tükike taevast!

Koostanud: Inga Põder & Marge Pärnits